Samochody Elektryczne

Published on April 26th, 2017 | by Jacek Fior

Quriers jedzie Nissanem Leaf do Walii!

April 26th, 2017 by  

Zdecydowanie nie jest to zwykła przejażdżka. Nawet jeśli pokonujemy taki dystans “zwykłym”, czyli dymiącym, autkiem, jest to spore wyzwanie. Nasi przyjaciele z Quriers postanowili przebyć tą drogę w obie strony (ok. 4000 km) samochodem elektrycznym – Nissanem Leaf. Model Leaf 30kWh pozwala przejechać na jednym ładowaniu do 250 km, co oznacza, że konieczne jest dokładne zaplanowanie postojów i wrzucenie “na luz”. Przecież nie o to chodzi, żeby się spieszyć…

Za kierownicą siedzi właściciel Quriers, nasz serdeczny przyjaciel, Tomasz Gać. Powiedzieć, że Tomek zna się na elektrykach, to nic nie powiedzieć. Jako pierwszy w Polsce wprowadził do swojej floty kurierskiej samochód elektryczny, ma na swoim koncie przejechane dziesiątki tysięcy kilometrów i zna chyba każdą ładowarkę w Polsce (co nie jest aż takie trudne:-) Bezinteresownie doradza wielu firmom i instytucjom w zakupie pojazdów elektrycznych – od Straży Miejskiej w Szczecinie do Stowarzyszenia Uzdrowisk z Dolnego Śląska. Jeśli więc ktoś miał się porwać na to szaleństwo, to Tomek pasuje idealnie.

Wystartowali z ul. Naftowej w Łodzi dzisiaj rano. Od dzisiaj również mamy przyjemność relacjonować przebieg wyprawy zarówno na stronie Facebookowej jak i na stronie cleantechnica.pl, gdzie będziemy podsumowywać poszczególne etapy. Pogoda nie rozpieszcza, śnieg i deszcz nie były w planach, podobnie temperatury bliskie zera. Dobre towarzystwo Tesli Model X przy ładowarce w Aleksandrowie pozwoliło odzyskać dobry humor.

Poznań wydawał się w zasięgu, ale na styku i trudne warunki na drodze ostatecznie nie pozwoliły dotrzeć do punktu ładowania. Nie zawiódł support i linka holownicza. Jak widać przydomek “pustynia”, który często słyszymy w kontekście sieci ładowania w Polsce, jest na razie w pełni zasłużony. Oazą był parking przy sklepie Lidl w Poznaniu gdzie znajduje się nowiutka darmowa ładowarka. Po 50 minutach na liczniku jest 230 km zasięgu. Można jechać.

 

Naturalnie w cleantechnica.pl bardzo nam zależy na promowaniu pojazdów elektrycznych. Jeździmy gdziekolwiek nas chcą wpuścić i opowiadamy dlaczego warto. Zawsze, jednak, pilnujemy, aby ten przekaz był prawdziwy, nie ukrywamy ograniczeń dzisiejszych elektryków z pełną świadomością, że one wkrótce znikną. Podobnie szczerze będziemy relacjonować przebieg wyprawy do Walii. Trzymamy kciuki za Quriers nie tylko dlatego, że są naszymi przyjaciółmi, ale dlatego, że odwalają kawał świetnej roboty.

Comments

comments

Tags: , , ,


About the Author

Na co dzień pracuje w Better Horizons pomagając narodom się porozumieć:-) Kiedy nie pracuje, pomaga innym zrozumieć dlaczego energia odnawialna jest przyszłością i jaką frajdą jest prowadzenie samochodu elektrycznego. Samozwańczy redaktor portalu cleantechnica.plLeave a Reply

Back to Top ↑