Samochody Elektryczne

Published on December 11th, 2016 | by Jacek Fior

Elektrykiem w Polskę

December 11th, 2016 by  

To był raczej zimny poranek w Warszawie i gorąca kawa w Galerii Mokotów bardzo pomogła. Gorąco było też na parkingu centrum handlowego, gdzie stała już ładowarka DBT Tristandard, a wkoło kręcił się niemały tłum zaproszonych gości i ciekawskich. Była tam również ekipa Cleantechnica, która na ile mogła pomagała w promocji wydarzenia i wspierała naszych przyjaciół z Greenway. Punktualnie o 12:00 pod ładowarkę podjechał śliczny Nissan Leaf, z którego, niespodzianka, wysiedli Peter Badik, współzałożyciel Greenway, oraz Michał Kurtyka, wiceminister energii.


Obaj Panowie sprawnie podłączyli Leaf’a do ładowarki i podzielili się z wszystkimi swoimi wrażeniami. Minister Kurtyka stwierdził, nawiązując do szczególnej daty wydarzenia, że jest to dla niego wspaniały prezent. Zdecydowanie projekt wpisuje się idealnie w promowany obecnie Pakiet na Rzecz Czystego Transportu i idee elektromobilności. Dla nas to również świetna wiadomość, która pozwala spodziewać się dalszych działań w obszarze promowania pojazdów elektrycznych, nie tylko słowem, co jest łatwe, ale również czynami, co już nie zawsze tak łatwo nam wychodzi. Całe szczęście słowacki Greenway dał impuls do działania.

img_0468

Krótkie przemówienia Ministra Kurtyki, Petera Badika oraz ambasadora Słowacji w Polsce Dušana Krištofíka

Zaraz po oficjalnym podłączeniu na stanowisko obok podjechał równie piękny Renault Zoe, którego jeszcze sprawniej podłączył Tomasz Gać, właściciel firmy Quriers i pionier samochodów elektrycznych w Polsce. Warto tutaj powiedzieć, że zainstalowana ładowarka to szybka stacja ładująca DBT Tristandard, NQC315, która pozwala na równoczesne ładowanie dwóch pojazdów AC+DC i posiada trzy złącza CHAdeMO, CCS i Mennekes typu 2 obsługując tym samym wszystkie pojazdy dopuszczone w UE. W ten sposób obaj liderzy sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie, Nissan Leaf i Renault Zoe, ładowali baterie ramię w ramię przy gorących oklaskach zgromadzonych większych i mniejszych entuzjastach rynku EV.

img_0469

Na następnym zdjęciu udało nam się uchwycić dynamiczny wyświetlacz Zoe podczas ładowania, dyrektora zarządzającego Greenway Polska,  Pana Damiana Gadzialskiego, oraz tajemniczego jegomościa, który stoi za projektem ELMO Carsharing. Brawa dla fotografa:-)

img_0470

Wygląda więc na to, że już niedługo będziemy ruszać w Polskę samochodem elektrycznym bez obaw, że przyjdzie nam się holować do najbliższego gniazdka. Uroczyste uruchomienie pierwszej ładowarki sieci FastEvNet to dopiero początek. Docelowo sieć obejmie 75 publicznych punktów ładowania zlokalizowanych na głównych trasach w pobliżu autostrad i głównych dróg w całej Polsce. Co ciekawe polscy kierowcy skorzystają z miesiąca miodowego i w pierwszym okresie budowy infrastruktury będą ładować swoje elektryki za darmo. Będziemy informować na bieżąco jak długo potrwa to eldorado. Jego koniec będzie jednak oznaczał, że polska sieć została włączona do  szerokiej sieci europejskiej i jedną kartą dostępu będziemy mogli korzystać z ładowarek w wielu innych krajach. Dzisiaj trzeba przyznać, że już poniższa mapka wygląda imponująco, a niedugo dodamy do niej kolejne stacje Tesla Supercharger. Rewolucja staje się faktem:-)

mapka-fastevnet

Kto następny? PGE? Fortum? Czekamy i wypatrujemy dalszych dobrych znaków.

 

Wszystkie zdjęcia i filmy wykonane przez zespół cleantechnica.pl

Comments

comments

Tags: , , , , , ,


About the Author

Na co dzień pracuje w Better Horizons pomagając narodom się porozumieć:-) Kiedy nie pracuje, pomaga innym zrozumieć dlaczego energia odnawialna jest przyszłością i jaką frajdą jest prowadzenie samochodu elektrycznego. Samozwańczy redaktor portalu cleantechnica.plLeave a Reply

Back to Top ↑