Samochody Elektryczne

Published on December 6th, 2016 | by Kamil Grzywacz

Polska Infrastruktura Ładowania EV zyskuje nowego Sojusznika

December 6th, 2016 by  

Niecałe dwa miesiące temu we Wrocławiu, podczas konferencji Cleantech Revolution Tour mogliśmy zobaczyć wyniki ankiet przeprowadzonych wśród kierowców w Polsce. 70% ankietowanych wskazało, że kluczowym czynnikiem przekonującym do zakupu auta elektrycznego byłaby rozbudowana infrastruktura do ładowania pojazdów. Trochę inne dane przedstawił w tym tygodniu Puls Biznesu cytując ARC Rynek, gdzie Polacy wskazali na oszczędność jako główny argument, który mógłby przekonać ich do zamiany spalinowego zatruwacza powietrza na czystego elektryka (sformułowania tylko trochę tendencyjne).

Nie da się ukryć, że do niedawna Polska była białą plamą na mapie Europy pod względem punktów ładowania. No właśnie, do niedawna! W tym roku jedną stację Supercharger wybudowała u nas Tesla (2 kolejne w trakcie budowy), jest kilkanaście stacji przy marketach takich jak Leroy Merlin, IKEA czy Lidl, oraz 44 ładowarki oferowane przez inne firmy. Do tego, dzięki prywatnym entuzjastom, którzy udostępniają swoje domowe lub firmowe gniazdka, całkowita liczba punktów ładowania przekracza już 150! Większość z nich to dość powolne ładowarki stopnia 1 lub 2, a jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia i kierowcy najchętniej zapatrują się na superszybkie ładowarki 3 stopnia, które dominują już na zachodzie. U nas zaczynają raczkować i można już znaleźć kilka sztuk, a na horyzoncie są kolejne świetne informacje!

ladowarka

Szybka stacja ładująca prądu stałego DC poziom 3. /Zdjęcie: forbes.pl

Na powyższym zdjęciu widzimy stację szybkiego ładowania, która jest w stanie naładować Nissana Leaf od 0 do zasięgu 120 km w 20 minut. I właśnie takich stacji do końca roku 2018 ma powstać w Polsce 75, a pierwsze egzemplarze zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. Docelowo punkty zostaną rozlokowane wzdłuż autostrad i dróg szybkiego ruchu co około 80 km (korytarze TEN-T), tak więc długie dystanse przestaną być zmorą kierowców pojazdów elektrycznych. Projekt FastEvNet obejmie Słowację, Czechy i Polskę , a jego inicjatorem jest Greenway Infrastructure Poland – gdyńska spółka mająca korzenie u naszych południowych sąsiadów w grupie Voltia, która na terenie Słowacji postawiła już 25 ładowarek. Realizacja w naszym kraju jest na etapie rozmów z właścicielami gruntów, pierwszych procesów budowlanych, a także oficjalnej inauguracji ukończonego już stanowiska.

Debiut pierwszej stacji sieci FastEvNet o której mowa, odbył się dzisiaj (6.12.16r.) na parkingu Galerii Mokotów w Warszawie o godzinie 12. W otwarciu wzięli udział Pan Wiceminister Energii Michał Kurtyka oraz Pan Peter Badik – założyciel GreenWay i inni zaproszeni goście. Nie zabrakło tam również ewangelistów z CleanTechnica.pl! Oczywiście dla wszystkich zainteresowanych opublikujemy szczegółową relację z wydarzenia jeszcze w tym tygodniu.

Comments

comments

Tags: , , , , , ,


About the Author

Status: w związku - z nowymi technologiami. Internet i jego mechanizmy zna lepiej niż własne, Trójmiejskie podwórko. Podczas biegu lubi oddychać czystym powietrzem i nie zanieczyszczać go podczas jazdy samochodem. Jak może to wybiera rower lub komunikacje publiczną. Stąd też wielka pasja do pojazdów elektrycznych, którą stara się zarażać publicznie.One Response to Polska Infrastruktura Ładowania EV zyskuje nowego Sojusznika

  1. Adam Dukat says:

    Daj nam sciezki rowerowe,— to my bedziemy uzywac rowerow! Podobnie sprawy sie maja z ladowarkami! Pelnia szczescia bylaby taka naprzyklad Tesla model S,— o zasiegu ponad 500 km. Ale nawet 200 km. zasiegu, plus szybkie ladowarki co 100 kilometrow — rozwiazuja juz problem. I oby tylko przybywalo tych ladowarek szybciej, niz EV na drogach? Adelajda w ktorej mieszkamn, niestety nie ma sie czym pochwalic. Na poltora milionowe miasto, ladowarki sa cztery! Az wstyd przyznac. Polacy, badzcie dumni,— w tym momencie wyprzedzacie Australie! I byc moze dlatego, jezdze Outlanderem? Bo to Hybrid! Zapewniam jednak kazdego: jezeli raz sprobujesz EV (elektryka), to do benzyniaka juz wracal nie bedziesz!!! Odkrycie — z wlasnego doswiadczenia!

Leave a Reply

Back to Top ↑