Energia Wiatrowa

Published on September 14th, 2016 | by Jacek Fior

Wiatr przede wszystkim

September 14th, 2016 by  

Czy w Polsce budowane są farmy wiatrowe? Tak! Czy dużo? Niemało! Czy wystarczająco? Na pewno nie!

W następnych wpisach przedstawimy dane liczbowe dotyczące wykorzystania potencjału wiatrowego Polski i porównamy się do innych krajów w Europie i na świecie. Pozwoli to na pewno obalić wiele mylnych obiegowych opinii (na przykład taką, że polskie wiatraki pochodzą z demobilu z Niemiec:-) Dzisiaj jednak skupimy się na… emocjach.

Wiatr i Wikipedia

Od lat uważnie śledzimy rozwój energetyki wiatrowej i związane z tym protesty, najczęściej lokalnych społeczności. Od pomorza po góry farma wiatrowa wzbudza lęk i obawy o zdrowie osób mieszkających w ich pobliżu, pojawiają się skomplikowane sformułowania: Syndrom Turbin Wiatrowych, infradźwięki, pola elektromagnetyczne, efekt migotania cieni i oczywiście martwe ptaki. Z jednej strony zawsze mnie irytowało posługiwanie się takimi straszakami, z drugiej — naturalnie starałem się zrozumieć odczucia osób obawiających się bliskości farmy. Parę miesięcy temu, na prośbę znajomego z małej wioski na Opolszczyźnie, urządziliśmy nieformalne spotkanie “wiatrowe”. Plan był prosty, to znaczy każdy może zadawać pytania, wspólnie szukamy odpowiedzi, posiłkujemy się internetem i szukamy wiarygodnych źródeł informacji. Całe spotkanie było bardzo udane. Najciekawszy był moment omówienia Syndromu Turbin Wiatrowych. Jaka strona wyskakuje na szczycie wyników wyszukiwania? Oczywiście Wikipedia. Z przyczyn zawodowych moja wyszukiwarka automatycznie przekierowuje na wersję angielską — pojawiają się w opisie wszystkie słowa kluczowe: psychosomatyczne, urojone, fałszywy pogląd itd. Widać to na zrzucie ekranu poniżej.

English Wikipedia on WTS

Angielska wersja hasła Syndrom Turbin Wiatrowych na Wikipedia

I teraz prawdziwa niespodzianka — po przełączeniu na wersję polską dostajemy zupełnie inny opis Syndromu Turbin Wiatrowych — pierwsze zdanie: “… zespół dolegliwości, które mogą odczuwać osoby mieszkające w pobliżu farm.” Ręce opadają kiedy poniżej cytowane jest “badanie” Niny Pierpont na grupie 38 osób(!), czyli jak wiadomo 10 rodzin, wybranych raczej nieprzypadkowo. Trzeba oddać, że paragraf niżej jest słowo o kontrowersjach związanych z tzw. badaniem, jednak doczyta to tylko nikły procent czytelników. Dla porównania rzut wersji polskiej również poniżej.

Polish Wikipedia

Polska wersja hasła Syndrom Turbin Wiatrowych na Wikipedia

Wniosek jest w miarę oczywisty — trzeba o źródłach energii odnawialnej pisać więcej, mówić więcej i rozmawiać więcej — to powinno pomóc w studzeniu emocji jakie wywołuje temat farmy wiatrowej w sąsiedztwie. Biorąc udział w gorących spotkaniach z mieszkańcami sąsiadującymi z inwestycjami wiatrowymi i słuchając obaw o poważne choroby dzieci, niskie plony czy kłopoty z zajściem w ciążę, mam  wrażenie, że rozmawiamy o potężnej inwestycji nuklearnej lub elektrowni węglowej. Głęboko wierzę, że da się to zmienić. Poniżej zamieszczam reklamę, którą obejrzałem wiele lat temu na jednej z edycji Nocy Reklamożerców. Wśród wszystkich obejrzanych reklam, a widziałem ich naprawdę dużo, absolutnie pierwsza trójka.

Comments

comments

Tags: , , ,


About the Author

Na co dzień pracuje w Better Horizons pomagając narodom się porozumieć:-) Kiedy nie pracuje, pomaga innym zrozumieć dlaczego energia odnawialna jest przyszłością i jaką frajdą jest prowadzenie samochodu elektrycznego. Samozwańczy redaktor portalu cleantechnica.plLeave a Reply

Back to Top ↑